GÖZ ESTETİĞİ

Göz kapağı düşüklüğü ve tedavisi

Göz kapaklığı düşüklüğü doğuştan ya da sonradan gelişebilen bir durumdur. Doğuştan olduğu zaman genellikle göz kapağını kaldıran kasın iyi gelişmemesine bağlıdır. Sonradan edinilmiş olanlar arasında en sık görülen, ileri yaşa bağlı oluşan kapak düşüklüğüdür. Göz kapağını kaldıran kasın gücünü kaybetmesi ve anatomik yerleşim yerinden ayrılması sonucunda oluşur. Ayrıca travma nedeniyle göz kapağını kaldıran kasın hasar görmesi, göz kapağındaki tümörler, göz kapağını kaldıran kas ve sinirlerin etkilendiği bazı hastalıklar da kapak düşüklüğüne neden olabilir.

Bazı kapak düşüklüğü durumlarında, göz kapağını kaldıran kas gevşemiş, uzamış ve kasın kapak ile bağlantısı zayıflamıştır. Ameliyatta bu kas çeşitli yöntemlerle güçlendirilir ve göz kapağı ile bağlantısı sağlamlaştırılır; böylece işlevini yeniden kazanması sağlanır. Göz kapağını kaldıran kasın hiç çalışmadığı bazı kapak düşüklüklerinde ise göz kapağı, alındaki bir kasa asılır ve göz kapağının kalkma işlevi bu kasın yardımı ile sağlanır.

Hangi şikayetlere yol açabilir?

Kapak düşüklüğü görme fonksiyonunu sınırlayabilir veya şiddetli olgularda görmeyi tamamen engelleyebilir. Ayrıca, doğumsal kapak düşüklüklerinde eğer göz kapağı göz bebeğini kapatacak şekilde düşük ise cerrahi en kısa zamanda yapılmalıdır; aksi takdirde görme gelişimi sekteye uğrayarak göz tembelliği oluşabilir. Dolayısıyla cerrahi tedavi sadece estetik değil görme fonksiyonu açısından da önem taşımaktadır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Kapak düşüklüğü ameliyatı genellikle göz kapağı ve çevresine lokal anestezi uygulanarak yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Günübirlik olarak uygulanır ve hastanede yatış gerektirmez. Ameliyattan bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılır. Enfeksiyon, korneada açıkta kalma veya aşırı/yetersiz düzeltme olup olmadığına bakılır.

İyileşme sürecinde, morluklar ve şişlikler olabilir. Bunları azaltmak için 2-3 gün boyunca 2 saatte bir 20 dakika soğuk kompres uygulanır. Ayrıca 5-7 gün boyunca kesi yeri ve göze antibiyotikli merhem uygulanır. Dikişler bir hafta sonra alınır.

Ameliyat sonrasında genellikle göz kapakları istenilen seviyeye getirilir. Her zaman tam simetri sağlanamayabilir; yaklaşık 1-1,5 mm’lik bir asimetri kabul edilebilir. Eğer asimetri fazla ise veya aşırı/yetersiz düzeltme var ise ikinci bir ameliyat gerekebilir. Ayrıca başarılı bir ameliyat sonrasında kapaklar zamanla tekrar düşebilmektedir. Doğumsal göz kapağı düşüklüğünde birden fazla ameliyata ihtiyaç duyulması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yaşlılık ile ortaya çıkan kapak düşüklüğü olguları ise daha iyi sonuçların alındığı gruptur.