ICL – CLE TEDAVİSİ

ICL – CLE ( GÖZ İÇİ MERCEKLER )

Laserin düzeltemediği çok yüksek numaralı göz bozukluklarını tedavi eder. ICL göz içi mercekleri 18 – 50 yaş aralığında miyop, hipermetrop, astigmat sorunu olan tüm bireylere uygulanabilir. 50 yaş üzerindeki hastaların yaşa bağlı yakını görme problemi oluşabileceğinden başka mercekler önerilir. ICL göz içi merceklerinin tedavi noktasında avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Laserle yapılan tedavilerde kornea dokusunda tıraşlama yapılır. ICL’de hastanın kendi lensi üzerine göz içi lensler yerleşICL ile korneaya herhangi bir zarar verilmeden miyopi, hipermetrop ve astigmat tedavi edilir.
  • Kornea dokusunda bir tıraşlama yapılmadığı için görme kalitesinin daha iyi olduğunu söylemek mümkündür.
  • En önemli avantajı ise geri dönüşümlü bir yöntem olmasıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda göz içi mercekler çıkarılıp yerine farklı bir lens takılabilir.

Ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler sonucunda göz içi mercek numarası hesaplanır. Doğru hesaplama burada büyük önem taşır. Bu açıdan ameliyatı yapacak hekimin tecrübesi önemli bir faktördür. Numara tespit edildikten sonra ilgili firmalardan lens talep edilir. Lenslerin gelmesi ile ameliyat planlanır. Bu ameliyatlar damla anestezi ile gerçekleşebildiği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Bu noktada hastanın isteği de önem taşır. 2-2,5 mm kesi ile göz içine mercek takılır. Ameliyat 5-6 dakika sürer. Ameliyat sonrası hasta göz içi basıncını kontrol edebilmek adına birkaç saat gözlem altında tutulur. Ardından taburcu edilir. Ağrı, dikiş olmadığı için hasta ertesi normal hayatına döner. Katarakt ameliyatında olduğu gibi kullanılması için damlalar verilir. 30 günün sonunda hasta kontrole çağrılır.

CLE

Katarakt ameliyatında yapılan işlemlerin aynısı uygulanır. Hastanın gözündeki doğal lens çıkarılarak onun yerine hastaya uygun bir mercek yerleştirilir. CLE göz içi merceklerinin en önemli özelliği yakın ve uzağı aynı anda görmeyi sağlamasıdır. Merceğin bu özelliğinden dolayı çok genç yaşta önerilmez. Yakını görme problemi de olan ya da yaşı nedeniyle yakını görememe problemi oluşabilecek kişilere önerilir. Bu nedenle 40-45 yaş sonrası için bir tedavi seçeneğidir. Kişinin genel sağlık durumuyla ilgili bir sorun yoksa 80-90 yaşındaki bir kişi bile bu ameliyatı olabilir. Kataraktı olanlarda veya refaktif amaçlı (Gözlükten kurtulmak isteyenler için) için kullanılan bu mercekler 40-45 yaş üzeri hastalara uygulandığı zaman hasta hem gözlükten kurtulur hem de ileride oluşabilecek kataraktı da engellenir.

Üç odaklı olan lensler kendi alanında son yılların en önemli teknolojisi olarak kabul edilir. Üç odaklı merceklerin çıkması ile yakın, orta ve uzak mesafe görme ile ilgili tüm sorunlar çözülür. Hastalar için hangi merceğin uygun olduğuna hastanın durumuna göre karar verilir. Örneğin; işi gereği bilgisayarı sürekli kullanmak zorunda kalan kişilerde orta mesafede de iyi görüş sağlayan lens kullanılır.

Mercek seçimi ve bu cerrahinin en önemli yanıdır. Hastanın gözüne uygulanacak mercek çeşidi, yerleşimi ve yapılan ölçümlere göre lens numarasının net belirlenmesi noktasında cerrahi deneyim büyük önem taşır.