Presbiyopi

Tedavi öncesi tetkikler

Presbiyopi ve tedavi seçenekleri

Presbiyopi, yaşa bağlı yakını görememe durumudur. Yaşa bağlı olarak göz merceğindeki elastikiyetin azalması sonucu genellikle 45 yaş sonrası ortaya çıkar. Genelde herkeste olmasına rağmen bazı kişilerde daha az hissedilir. Örneğin düşük miyobu olan (1 numara gibi) ve gözlük kullanmayan kişiler, yaşlansalar da yakını görebilmektedir.

Presbiyopi gözlük kullanımı gerektirir. Gözlük kullanımında da bir kaç seçenek vardır. Birincisi normal yakın gözlük, ikincisi uzak yakın bir arada olan gözlük kullanmaktır. Bunun dışında kontakt lensler de vardır ancak kontakt lenslerin bazı dezavantajları bulunur. Kontakt lens gözün içinde hareket ettiği için hastalar uyum sağlamakta zorlanabilir ayrıca göz kuruluğuna da neden olabildiğinden çok konforlu bir seçenek değildir. Ancak yakın uzak bir arada olan kontakt lensler de vardır ve bunları kullanıp çok memnun olan hastalar bulunmaktadır.

Gözlük dışındaki seçenekler nelerdir?

Gözlük dışında laser ile yapılan bazı ameliyatlardan bahsetmek mümkündür. Ancak bunların hangi grup hastalar için uygun olduğunu iyi tespit etmek gerekir. Presbylasik diyebileceğimiz bir uygulama yapılabilir. Kornea üzerinde lasik uygulamasıyla yapılan bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir.

İkincisi; Mono vision denilen yöntemdir. Şu şekilde uygulanır; pasif olan göz (Karşı bir hedefe baktığımız zaman kullanılan gözümüz aktif olan, diğeri pasif olandır. Bunun hangi göz olduğunu bulmak için testler uygulanır) hastanın tolere edebileceği şekilde miyop hale getirilir (-1.25 gibi). Böylece bir göz uzağı, diğeri yakını ve orta mesafeyi görür. Kısaca tek gözün yakına, diğer gözün uzak görüşe ayarlanmasına “mono vision” denir.

Çok odaklı mercekler

Bir başka seçenek de çok odaklı merceklerdir. Bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınıp yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercek konulmaktadır. Konulan mercek hem uzak ve yakın, hem de orta mesafeyi düzeltecek yetenektedir. Hatta varsa hastanın astigmatını da düzeltir. Sonuç olarak; hastalar bir daha gözlük kullanmaz, katarakt olmaz, herhangi bir numara artışı gözlenmez. Daha önce laser olmuş kişilere de uygulanabilir.

Tüm bu tedavi seçeneklerinin hastaya iyi anlatılması, hastanın yaşam tarzı doğrultusuna planlanması çok önemlidir.